Senioralne kręgi oparcia społecznego – Rozwijanie domowych usług opiekuńczych w małych środowiskach wiejskich i sąsiedzkich

Celem projektu jest zwiększenie potencjału opiekuńczego 240 osób po 60rż (220K,20M), do świadczenia pomocy opiekuńczej, sąsiedzkiej, formalnych i nieformalnych usług opiekuńczych osobom niesamodzielnym, bliskim, na terenie środowisk wiejskich i sąsiedzkich woj. pomorskiego w okresie sierpień-grudzień 2024r. w odniesieniu do koncepcji KRĘGÓW OPARCIA SPOŁECZNEGO.


Projekt przewiduje tworzenie osobistych sieci relacji interpersonalnych i opiekuńczych dla seniorów dementywnych, niesamodzielnych, będących w wieku sędziwym, często mieszkających samodzielnie i posiadających trudność w zaspokojeniu codziennych czynności. Relacje te będą opierały się na wspieraniu opiekuńczym, interpersonalnym, społecznym przez zespół min.3-4 osób bliskich, sąsiadów, znajomych, wolontariuszy opiekuńczych, profesjonalistów, z najbliższego otoczenia osoby niesamodzielnej.

Zadaniem kręgu oparcia społecznego jest też aktywizacja i integracja osoby niesamodzielnej z poszanowaniem jej godności i potrzeb. Wsparcie tego typu umożliwia pozostanie osoby niesamodzielnej w swoim środowisku lokalnym, przeciwdziała umieszczeniu w placówce całodobowej.

Projekt jest odpowiedzią na wzrost liczby osób w wieku senioralnym oraz w wieku sędziwym oraz WZROST LICZBY OSÓB 60+ SPRAWUJĄCYCH OPIEKĘ BEZ PRZYGOTOWANIA lub z niewielką wiedzą intuicyjną. Istotnym problemem projektu jest także rosnąca NIEWYDOLNOŚĆ OPIEKUŃCZA RODZIN oraz potrzeba oparcia na potencjale opiekuńczym społeczności sąsiedzkich, lokalnych.

Projekt adresuje wsparcie do osób niepełnosprawnych (min. 60os), których problemem jest trudność w samodzielnym funkcjonowaniu.

Fundacja zaspokoi wskazane wyżej potrzeby grupy docelowej poprzez:

  • Podniesienie umiejętności i kwalifikacji 40 osób po 60rż w zakresie świadczenia specjalistycznych usług opiekuńczych – w okresie VIII-XII 2024 w ramach szkoleń w zakresie usług specjalistycznych świadczonych pacjentom zaburzonym psychicznie, otępiennym, z dużymi zespołami chorób geriatrycznych. Poprzez szkolenia praktyczne opiekuńcze w środowiskach domowych. Zajęcia integracyjne, zajęcia psychospołeczno-zawodowe. Świadczenie usług opiekuńczych w domach osób niesamodzielnych.
  • Podniesienie praktycznych umięjętności opiekuńczych w środowiskach domowych u 240 opiekunów formalnych i nieformalnych, seniorów 60+, sąsiadów i wolontariuszy opiekuńczych oraz osób niesamodzielnych w zakresie ich możliwości – w okresie VIII – XII 2024 w ramach szkoleń praktycznych opiekuńczych w środowiskach domowych. Zajęć integracyjnych, zajęć psychospołeczno-zawodowych oraz poprzez świadczenie usług opiekuńczych w domach osób niesamodzielnych.
  • Zmniejszenie u seniorów niesamodzielnych potrzeby korzystania z usług instytucjonalnych (DPS) a wydłużenie czasu aktywnego pozostawania we własnym środowisku domowym, poprzez: Szkolenia praktyczne opiekuńcze w środowiskach domowych. Zajęcia integracyjne, zajęcia psychospołeczno-zawodowe. Świadczenie usług opiekuńczych w domach osób niesamodzielnych.
  • Zwiększenie aktywności opiekuńczej u 240 osób 60+ poprzez animowanie i zawiązywanie kręgów oparcia społecznego w najbliższym sąsiedztwie osoby niesamodzielnej, niepełnosprawnej i/lub potrzebującej wsparcia – zajęcia integracyjne, zajęcia psychospołeczno-zawodowe, zajęcia wolontariatu opiekuńczego. Przewidziano wsparcie dla seniorów, osób 60+ o różnym stopniu sprawności, poruszających się na wózku, przy chodziku, o kulach itp. Miejsca realizacji zajęć grupowych zostaną dobrane pod kątem zminimalizowania barier architektonicznych, będą położone w dogodnym komunikacyjnie miejscu. Z kolei usługi opiekuńcze będą świadczone w miejscu zamieszkania osób starszych o ograniczonej samodzielności.